Sojevi živih mikroorganizama iz razlicitih rodova (Lactobacillus, Bifidobacterium, Lactococcus i drugi) koji pokazuju povoljne efekte po domacina i to poboljšavajuci balans intestinalne mikroflore nazivaju se probiotskim mikroorganizmima ili probioticima. Ove bakterije spadaju u grupu gram-pozitivnih, nesporogenih bakterija mlecno-kiselinskog vrenja, za koje je karakteristicno da kao završni proizvod fermentacije šecera proizvode mlecnu kiselinu. Normalno se nalaze u odredenoj kolicini u bakterijskoj intestinalnoj flori, gde regulišu kiselo-baznu ravnotežu koja je neophodna za optimalno funkcionisanje intestinalnih enzima.
- Stabilnost – Probiotski mikroorganizmi su osetljivi na povišenu temperaturu, vlagu, prisustvo kiseonika i pod nepovoljnim uslovima cuvanja se smanjuje broj vijabilnih mikroorganizama.
- Namirnice koje sadrže probiotske organizme – Na tržištu se nalazu veci broj proizvoda, za sada su to uglavnom proizvoda od mleka, koji sadrže pored obicnih bakterijskih kultura i specijalne probiotske mikroorganizme.
- Fiziološki efekti probiotskih mikroorganizama – Potencijalno pozitivni efekti probiotskih bakterija obuhvataju inhibiciju rasta patogenih bakterija povecanjem pH sredine, proizvodnju vitamina, antidijaroicno i imunomodulatorno delovanje, sniženje nivoa holesterola u krvi, regulisanje bakterijske mikroflore pri i nakon terapije antibioticima.