Vitamin K postoji u prirodi u nekoliko razlicitih hemijskih formi: vitamin K1 je filohinon i nalazi se u namirnicama, vitamin K2 je menahinon i njega mogu da sintetišu bakterije kolona, a vitamin K3 je menadion – sintetski oblik vitamina. U suplementima se može naci filohinon i menadion.
- Osobine – Liposolubilna supstanca.
- Stabilnost – Relativno stabilan pri pažljivom cuvanju i uobicajenom termickom tretmanu hrane.
- Namirnice koje sadrže vitamin K – Široko rasprostranjen, posebno u namirnicama biljnog porekla. Znacajno je zastupljen u spanacu, zelenom caju, ovsu, spanacu, semenu soje, karfiolu, kupusu. Vitamin K2 je prisutan i u namirnicama životinjskog porekla, žumancetu, puteru, goveđoj jetri.
- Fiziološke funkcije vitamina K – Posebno je značajan za formiranje faktora koagulacije krvi. Koagulacija krvi je veoma složen proces u kojem učestvuje oko 11 različitih faktora. Vitamin K je neophodan za prevođenje određenih faktora koagulacije u aktivni oblik.
- Dnevne potrebe za vitaminom K
Uzrast AI (µg) 0-6 meseci
7-12 meseci
1-3 godine
4-8 godina
9-13 godina
devojcice i decaci 14-18 godina
žene 19-70 godina
muškarci 19-70 godina
u trudnoci i laktaciji2,0
2,5
30
55
60
75
90
120
90 - Deficit vitamina K – Za novorodene bebe, ukoliko nisu primile vitamin K na rodenju, postoji opasnost krvarenja u prvim mesecima života. Takode, dijareja i uzimanje antibiotika, koji uništavaju intestinalnu floru, mogu dovesti do ozbiljnih problema u dece koja ne uzimaju dovoljne kolicine ovog vitamina.
Nedostatak vitamina K u odraslih, zdravih, osoba, koje se uredno hrane, je redak. Dugotrajno uzimanje antibiotika može dovesti do deficita. - Interakcije vitamina K i lekova
Antagonisticko delovanje- Vitamin K interreaguje sa oralnim antikoagulantinim lekovima.
- Minerana ulja interferiraju sa apsorpcijom vitamina K.
- Orlistat može da smanji unos vitamina D smanjujuci resorpciju masti.