vitamin-b1

“U ljuskama pirinča postoji supstanca različita od proteina i soli, koja je neophodna za zdravlje, a njen nedostatak izaziva nutritivni polineuritis”
C. Eijkman i G. Grijns, 1906

• Osobine – Sintetisan vitamin B1 je bezbojna kristalna supstanca, rastvorna u vodi. U suplementima vitamin B1 se nalazi u formi tijamin-hidrohlorida ili tijamin-nitrata.
  • Stabilnost – Podložan oksidaciji, veoma nestabilan na temperaturama iznad 100°C, kao i u alkalnoj sredini, zbog čega je veoma je osetljiv na kulinarsku obradu namirnica
  • Namirnice koje sadrže vitamin B1 – Žitarice (celo zrno), svinjsko meso, jetra, suve leguminoze, mleko, jaja
  • Fiziološke funkcije vitamina B1
    • koenzim u metabolizmu ugljenih hidrata
    • neophodan u oksidativnoj dekarboksilaciji pirogroždjane kiseline (u ovoj reakciji učestvuju i lipoinska kiselina, NAD i CoA)
  • Dnevne potrebe za vitaminom B1

+ 0,3 mg

0,2
    0,3
  • Deficit vitamina B1 – Deficit se javlja ili usled nedovoljnog unosa ili usled povecane potrošnje u tkivima. Hronicni alkoholizam, malapsorpcija, muka i povracanje u trudnoci, mogu dovesti do deficita B1. Avitaminoza je poznata kao bolest beriberi. Manifestacije oboljenja – polineuritis, bol i slabost u mišicima, gastriintestinalni problemi.
  • Antivitamini tijamina – Nalaze se u ribama i školjkama (termolabilni), u lišću čaja (termostabilni), alin iz belog luka i ulje iz luka mogu da nagrade kompleks.
  • Interakcije vitamina B1 sa lekovima

Antagonističko delovanje

• diuretici henleove petlje (bumetanid, etakrinska kiselina, furosemid, torzemid) – kod osoba koje koriste ove lekove može doći do deficita B1;
    • oralni kontraceptivi (dezogestrel, etinodiol, norgestrel) – takođe moguć deficit B1.

Sinergističko delovanje

• triciklicni antidepresivi (amitriptilin, amoksapin, doksepin, imipramin, maprotilin, trimipramin itd.); Značajno poboljšanje, posebno kod starijih, depresivnih osoba se postiže davanjem oko 10 mg vitamina B1 dnevno.